Konkordato Nedir?

Konkordato, iflas noktasına gelmiş olan ve büyük oranda borçlanmış şirketlerin, kurumların veya ticari faaliyeti olan tüzel kişilerin, bu borçlarını ödeyebilmesi için, devlet kaydı altında talep ettiği yasal bir uygulamadır. Bu süreçte borçlu olan taraf, iflas noktası durumuna geldiğini, belgeler ile kanıtlamak ve alacaklılarına ödeyeceği borcu vadeye bölmek veya belirli miktarda indirim yapılmasını talep etmektedir. Borçlu olan tarafların konkordato ilan etmesi , tüzel kişilerin ticaret dünyasındaki sıfatını korur ve borcuna sadık olduğunun kanıtı olarak gösterilebilir. Ayrıca, ticari itibarlarını kaybetmekten korunmuş olurlar.

Konkordato ile ilgili hukuki destek almak için iletişime geçebilirsiniz. 0 (312) 427 20 93 , [email protected]

Konkordato Başvurusu Ne şekilde Yapılır?

Konkordato, borçlunun tek başına duyurduğu bir hukuki uygulama değildir. Bu sebeple borçlu tarafın İcra Tetkik Merci Hakimliği’ne başvurması şarttır. Bu başvuruda,  şirkete veya kuruma ait en son dönemin bilançoları ve talebin ifade edildiği bir dilekçe ile beraber, mevcut mali durumunu gösteren belgelerin sunulması gereklidir. Bu başvurunun geçerli olabilmesi için, ilkin borçlu talebinin gerçekliği araştırılacaktır. Borçlunun talebinin gerçekliği kesinleştikten sonra başvuru işleme alınır ve borçlunun şartları sağlaması şartıyla konkordato ilan edilmiş olunur. Alacaklı taraf belirtilen şartları kabul etmesinden sonra taraflar bir araya gelerek, borcun ödenmesi için yeni ödeme planları belirlerler.

Konkordato

 

Konkordato Şartları Nedir?

Konkordato ilanında şirketin büyüklüğü önemli değildir. Esas şart, talebin kabul görülmesi için borçlunun hakikaten de bir ödeme güçlüğü içinde olmasıdır. Aksi durumda konkordato ilanı, zor durumda olmayan tüzel kişiler için talep edilecek bir uygulama değildir. Bu yüzden borçlunun mali durumuna ilişik bilançolarda, iflas noktasında olduğu anlaşılmalıdır. Bu durumun haricinde bir diğer husus da, borçlunun alacaklılarına ödemesi gereken miktarın minimum %50’sini ödeyebileceğini belirtmesidir. Bu sebeple bu uygulama borçluları koruduğu kadar, alacaklıları da korumaktadır. %50’nin altında bir ödeme, alacaklıyı zora sokması sebebiyle, kabul edilmez. Ek olarak borçlunun anlaşma sonrasında en az %50’sini ödemesi için ödeme taahhüdünde bulunması istenmektedir.

 

Hukuki destek için 0 (312) 427 20 93 ve [email protected] üzerinden iletişime geçebilirsiniz. Instagram ve İletişim sayfalarımızdan bilgi alabilirsiniz.

Ankara Avukat Gizem Deniz Demirdizen © 2019 Her Hakkı Saklıdır. Sitede bulunan bilgiler Avukatlık Meslek İlkeleri’ne, Türkiye Barolar Birliği’nce hazırlanan Reklam Yasağı Yönetmeliği’ne uygun olarak düzenlenmiştir. DMCA.com Protection Status

logo-footer